Говорейки за „активен фокус“, това винаги е бил термин, за който като че ли в речта просто липсват необходимите за обяснението му думи. Това е все едно да трябва да обясните на някой как да премигва или да си свива пръстите на ръката. Как бихте обяснили? „Ами просто си свиваш пръстите“ – това е единственото указание, което може да даде човек. И макар да знаем, че то не върши работа, не е възможно да обясним как координираме движението. Това нещо дълго време не ми даваше мира и ме оставяше с едно такова огорчаващо безпомощно чувство, както когато бях малък и децата около мен караха колела, а аз не можех – стоях, гледах тъжно, а те само ми казваха колко е лесно (не и как точно става). Така се чувствах и когато се опитвах да се науча на активен фокус. Колело се научих да карам, усвоих и активния фокус, но поне по отношение на второто ми се иска да ви спестя (доколкото мога) неприятното чувство, наречено „просто-е-и-всички-го-могат-само-аз-не“.
Активният фокус, веднъж като го усвоите, е нещо много забавно! Усещането е все едно отново да сте в детската градина и само вие от всички деца да можете да правите балончета с дъвка, само че това с активния фокус е доста по-ценно от гледна точка на полезност от правенето на балончета. Може да го усвоите веднага или след 2-3 дни опити, може и за 2-3 седмици. На мен ми беше нужен почти месец, но ако в началото знаех това, което предстои да ви обясня вероятно щях да успея за по-кратко време.
И така, имаме дефиниция какво е активен фокус, както и недъгавото обяснение, че това не може да се обясни как се прави. Вместо да се опитвам да обясня необяснимото реших, че ще е по-лесно да ви разясня как да усетите активния фокус. Гениално, нали?!

За целта е необходимо първо да знаете кое е вашето доминантно око. Това е окото, с което гледате през ключалката, когато има нещо интересно зад вратата, или през визьора на фотоапарата, ако сте фотограф или през далекогледа, ако сте пират с папагал на рамото. В тема 5.6. вече обясних как може с тест да определите кое е вашето доминантно око (в случай, че не сте пирати, фотографи или воайори и не знаете за вас кое е водещо). Това е важно, защото доминантното око има решаваща роля в активния фокус и сега ще използваме точно него в нашето малко сетивно приключение:


А сега ще ви обясня какво трябва да направите, за да откриете активния фокус при вас. По принцип активният фокус работи както на близки, така и на далечни разстояния, но повечето хора споделят, че го откриват първоначално при разстояние около 50-60 см. Използвайте черен текст на бял фон от монитор или книга. Отдръпнете се на такова разстояние от текста, че да го виждате съвсем леко замъглен. От това разстояние трябва да премигнете веднъж (за рестартиране на фокуса) и веднага да се взирате в текста. Ако при това текстът стане перфектно ясен – поздравления. Ако не се получи – не се упреквайте, и не се напрягайте. Продължете да си четете текста и след 5-6 минути опитайте отново. Премигване, взиране, опитайте се да направите взирането така, все едно искате очите ви да се „придвижат“ по-напред. Няколко опита на ден са достатъчни, най-добре сутрин, когато очите все още са съвсем свежи и отпочинали. Имайте предвид, че тъй като активният фокус зависи много от доминантното око, ако при вас то е осезаемо по-слабо от другото това е сериозна пречка. При мен случаят беше точно такъв и аз успях да науча активния фокус едва след като по-слабото ми око почти догони по-силното благодарение на четенето с превръзка.
След като усвоите активния фокус и имате известна практика с него ще успявате да го правите и без премигване. Премигването е нещо като помощните колела, когато се учите да карате велосипед – по някое време просто забелязвате, че вече не ги ползвате! Но най-важното е да не насилвате нещата и да не си поставяте активния фокус като фикс идея. В един момент просто парченцата от пъзела сами ще щракнат. Практика и търпение са ключовите фактори.
След като прочетохте всички 11 теми от раздела описващ Неоперативната терапия за възстановяване на зрението при късогледство и астигматизъм вече може да се каже, че сте напълно готови да я приложите в своето ежедневие и да постигнете удивителни резултати. Не отлагайте, започнете днес! А за всички, които искат да знаят повече за това кое е полезно за очите и как да ускорят възстановяването на зрението си, в следващите теми ще споделя….
Здравей Яска,
когато тренирам активният фокус само с доминантното око ли трябва да работя? Или да сменям очите от време на време?
Здравей, Вальо!
След като вече усвоиш умението за активен фокус, практиквай го в ежедневието си, постоянно, както си гледаш нормално с двете очи. Нека ти стане навик съзнателно да фокусираш на различни разстояния, когато пожелаеш.