За да бъде терапията ефективна, половината от работата, която трябва да свършим е просто да се отървем от лошите навици – тези, които увреждат очите и да си създадем добри – навици, които щадят зрението и спомагат за неговото възстановяване.
-
Не гледайте с изкривен настрани поглед или наклонена глава. Въпреки, че не е доказано, много източници твърдят, че това може да е предпоставка за появата на астигматизъм, така че не е излишно да имате едно на ум следващия път, когато решите да гледате телевизия легнали или да четете с буза опряна на едната ви ръка.
Вдигнете глава. Не забивайте поглед в телефона си или в нещо близо до вас, когато сте навън. Вместо това използвайте възможността да гледате света около вас. Гледайте детайлите, гледайте отдалечаващи се обекти, гледайте надписи, възможно по-далече. Вглеждайте се, използвайте очила с намален диоптър, за да изтегляте фокус при всяка възможност и да тренирате зрението си. Отправяйте си предизвикателства, опитвайте се да четете все по-надалеч и по-надалеч. Това е навикът, който когато си създадете носи най-голям принос във възстановяването на зрението.
Търкането на очите е лош навик. Очите са изключително фин и деликатен орган. Ако имате късогледство или астигматизъм, то вашите очни ябълки вече имат известни деформации и със сигурност нямат нужда от мачкане и притискане, което само би усложнило нещата. Това се отнася и за съня – не заспивайте с очи, опрени във възглавницата.
Не четете на слаба светлина. Едва ли има човек, който да не знае това правило, но малцина са тези, които го спазват. Като цяло, четенето на крушка не е добра идея, но ако все пак се налага, уверете се, че ползвате настолна лампа за четене с достатъчно силна крушка. Лампата от тавана не е достатъчна! И все пак не прекалявайте – 20-30 минути са приемливи, повече четене на лампа вече е много настойчива молба за късогледство.
Не гледайте с очила за късогледство тогава, когато виждате ясно и без тях. Никога не правете това. Фокусирането на близко разстояние през очила за късогледство е абсолютно противопоказно. Ползвайте очилата за късогледство (с намалени диоптри, разбира се) само тогава и винаги когато гледате надалеч, а също и за шофиране и телевизия. Много е удобно ако свикнете да поглеждате над (или под) очилата, когато гледате надалеч, но за кратко искате да погледнете нещо на близо. Например ако вървите по улицата и от време на време поглеждате телефона си. Така няма да ви се налага непрекъснато да махате и слагате очилата.
Не гледайте телевизия на тъмно. Ярката светлина от екрани и дисплеи на фона на пълен мрак е голямо натоварване за очите и ги напряга повече, отколкото предполагате. Огромният контраст, който се получава между тъмната стая и яркия екран е убийствен за зрението. Винаги гледайте телевизия (или монитора) при адекватно осветление в стаята. А на кино ходете само за филми, които наистина си заслужават.
Гледайте само с чисти очила. Когато очилата са замърсени и запрашени очите силно се затрудняват да фокусират и това практически спира възстановяването на зрението. Очилата се почистват най-добре със спрей за очила или с обикновена вода и мека памучна (или микрофибърна) кърпичка. Почистването на сухо може да надраска стъклата, затова не е препоръчително.
Спете на тъмно. Очите си почиват най-добре на тъмно, а и освен това ретината, когато е осветена произвежда мелатонин. Това е хормон, чиито нива определят заспиването и пробуждането от сън на тялото. Ето защо ако през прозореца влизат слънчеви лъчи и вие продължавате да спите натоварвате очите, а и сънят е некачествен. Дърпайте щорите ако не смятате да ставате от сън с изгрева на слънцето.
Това са в общи линии важните неща, на които трябва да обръщате внимание в ежедневието си. Не е много, нали. А всъщност е половината от това, което се иска от вас, за да си върнете зрението на 100%. А останалата половина се състои в (изхвърлянето на старите и) набавянето на правилните очила за далеч и за близо. Започваме с гледането надалеч, за което са ви необходими…