Светлината е храната за вашите очи. Със сигурност сте забелязали, че на дневна светлина при ясно време зрението ви е най-добро и това не е случайно. Дължи се на няколко фактора – първо, зениците ви са максимално свити, което дава по-добър фокус на очите.


Интересен факт е, че обикновеното стъкло не пропуска UV лъчите. Ето защо когато сте зад прозорци (у дома, в офиса, в колата и т.н.) вие сте защитени от UV-B и UV-C лъчите. Стъклото пропуска 90% от UV-A лъчите, но те се считат (макар и малко спорно) за безвредни. По отношение на диоптричните очила, според това от какъв материал са техните стъкла зависи дали имат или нямат UV защита. Най-разпространени в момента са органичните стъкла – те осигуряват частична (до 350 nm) или пълна (до 400 nm) UV защита с допълнително покритие. TRIVEX стъклата са снабдени с естествен UV филтър, осигуряващ 100% защита за очите.
Редица изследвания са проведени относно това по какъв начин се отразява светлината на появата и развитието на късогледство. Съществува късогледство, което е предизвикано от недостиг на светлина. На английски терминът е „Form-deprivation myopia” и всички изследвания в тази област показват, че при излагане на достатъчно светлина, очите са предпазени от появата на този тип късогледство.
Относно късогледството, предизвикано от носенето на очила или с други думи лещово-индуцираната миопия (Lens-induced myopia), направени изследвания показват, че дори повишеното количеството светлина не може да елиминира влиянието на очилата и прогресирането на тази рефрактивна аномалия. От друга страна изследвания, проведени върху дървесни земеровки показват, че при повишена осветеност развитието и на двата вида късогледство категорично се забавя. Тези резултати са потвърдени и от проведени от други учени аналогични изследвания върху пиленца. Обобщавайки потребителски коментари от чуждестранни форуми, мнения на специалисти по възстановяване на зрението чрез стимули, а и по мои лични наблюдения мога да се съглася с резултатите на земеровките и пиленцата, тъй като през есенно-зимния период подобренията при хората прилагащи терапията се случват по-бавно, отколкото през пролетта и лятото. С други думи намаляването на светлата част на деня и заоблачаването се отразяват негативно на зрението.
За съжаление намаляването на светлата част на деня през зимата и честото заоблачаване през този сезон не е нещо, което човек може да промени. И все пак можете поне частично да компенсираме намалената дневна светлина като направите тези неща:
- Използвайте максимално светлата част на деня. Постарайте се да подредите деня си така, че излизанията ви навън да са по светло. Освен това се опитайте възможно най-ефективно да използвате това време – гледайте максимално надалеч и практикувайте активен фокус при всяка възможност.
- Снабдете се с качествено изкуствено осветление у дома, а по възможност и на работното място. Ще разгледаме подробно този въпрос в следващата подтема.
- Когато се налага да прекарвате свободното си време на закрито, за предпочитане са дейностите, при които можете често да сменяте дистанцията на която гледате (близо-далеч). Разходките в мола, игрите с топка или дартс и спортна стрелба са добър пример. Игрите на карти, табла или на компютър са лош пример.
- При много мрачно време може да носите предишните си очила – тези, които носихте преди последното измерено подобрение в зрението ви. Идеята е, че те би трябвало да са малко (малко!) по-силни от сегашните и да ви позволяват да изтегляте фокуса при гледане надалеч при по-слаба светлина.
- При ясно време и сняг ако не носите диоптрични очила, то задължително носете слънчеви очила с UV защита. При съчетание на студен вятър и сняг (който отлично отразява светлината) UV-B лъчите могат да предизвикат фотокератит (снежна слепота) или временни (от 12 до 48 часа), но болезнени проблеми с роговицата.
След като разгледахме по-важните неща, които трябва да знаем за дневната светлина, логично е време да обърнем внимание и на грижите за очите през тъмната част на денонощието, когато се налага да използваме…